Menu

Okiem analityka technicznego

Blog Sławomira Dębowskiego, głównego analityka serwisu informacyjnego News.globtrex.com

Jaka przyszłość czeka ropę naftową?

slawomir.debowski

ropaf

W lutym br. doszło do długoterminowego przesilenia. Rozpoczęła sie silna fala wzrostów. W perspektywie do sierpnia kurs ropy może wrócić do silnej bariery w rejonie 61 USD. Potem oczekuję na przesilenie i kilkumiesięczną falę spadków. Możemy wrócić w rejon 40 dolarów za baryłkę. Po zakończeniu korekty czeka nas jeszcze jedna kilkumiesięczna fala wzrostów, która może zakończyć wzrosty z tegorocznego dna.

 

Silne odreagowanie kilkuletnich spadków

 

W lutym ceny ropy spadły do kilkunastoletniego dna na poziomie 26.04 USD. Przełamane zostało kluczowe wsparcie w postaci minimów z lat 2008-2009 w rejonie 34.20-37.70 USD. W lutym rozpoczęło się silne odreagowanie spadków ze szczytu z 2013 roku na poziomie 112 USD. W czerwcu osiągnięty został wielomiesięczny szczyt na poziomie 51.64 USD. Wzrosty z tegorocznego dna przyjęły na razie postać trójfalowej struktury (1-2-3). Dynamika wzrostów wskazuje, że za kilka tygodni powinniśmy zobaczyć 5-falowy układ. Może on dotrzeć do oporu w rejonie 61 USD. Pierwszy impuls (1-2-3-4-5) składać się będzie na falę A. Po jej zakończeniu oczekuję na wielomiesięczną złożoną falę B. Może ona znieść 50-62% fali A. Po jej zakończeniu czeka nas jeszcze jeden kilkumiesięczny trend wzrostowy w ramach fali C  (wykres 1, niebieskie oznaczenia).

 

Wykres 1. Długoterminowy wykres cen ropy

 wykr 1

 

Przejdziemy teraz do wykresu w układzie świec dziennych. Z tegorocznego dna widoczne są dwie silne fale wzrostowe. Pierwsza trwała 34 sesje, kolejna 55 sesji (ciekawe, że 34 i 55 są liczbami Fibonacciego). Korekta w ramach fali 2-giej trwała 11 dni, zaś obecna (fala 4-ta) trwa na razie 12 dni. W mojej ocenie fala 4-ta przyjmie postać korekty płaskiej. W takim razie w krótkim kilkusesyjnym terminie dojdzie do nieudanej próby przełamania szczytu z czerwca a potem do nieudanej próby przełamania dna z 16 czerwca na poziomie 45.77 USD. W dalszej perspektywie czeka nas kolejny ruch w górę wewnątrz fali 5-tej.

 

Można założyć, że czas trwania i zasięg cenowy fali piątej będzie taki jak fali pierwszej. Oznacza to, że od momentu zakończenia fali czwartej wzrosty będą trwać półtora miesiąca. Cenowy zasięg fali pierwszej wyniósł 16 USD. Gdyby dno fali czwartej wypadło na poziomie 45.77 USD to...

 

Przeczytaj pełną treść analizy: http://news.globtrex.com/analizy-specjalne/dalej-ropa-2/

 

Sławomir Dębowski

Główny Analityk Globtrex.com NEWS

www.news.globtrex.com

Prezentowany komentarz został przygotowany w celach informacyjnych i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych.

Inwestorzy powinni mieć swoją własną ocenę co do właściwości i celowości inwestowania w którykolwiek z wymienianych instrumentów finansowych, opartą na analizie danego instrumentu, ryzyka z nim związanego, ich własnej strategii inwestycyjnej oraz przy uwzględnieniu ich sytuacji prawnej, podatkowej i finansowej.

© Okiem analityka technicznego
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci