Menu

Okiem analityka technicznego

Blog Sławomira Dębowskiego, głównego analityka serwisu informacyjnego News.globtrex.com

W co inwestować? Sytuacja na dolarze i długoterminowa prognoza dla złota

slawomir.debowski

6

Sytuacja techniczna na wykresie cen złota wskazuje, że w perspektywie kilku tygodni z długoterminowego dna na poziomie 1045 USD możemy zobaczyć 5-falową strukturę. Zasięg maksymalnie do 1483 USD. Potem oczekuję na wielomiesięczną korektę. W dłuższej perspektywie możliwy byłby kolejny wielomiesięczny okres wzrostów. Możliwy jest atak na silną długoterminową barierę w rejonie 1570  USD. To może nastąpić w 2018 roku.

 

Słabszy dolar to przeważnie wyższe ceny złota

 

Zanim przejdziemy do analizy sytuacji na złocie popatrzmy na długoterminowy wykres indeksu dolara. Od marca 2015 roku trwa konsolidacja. Jest to średnioterminowa korekta w długoterminowym trendzie wzrostowym, a ściślej fala czwarta (wykres 1). Odbicie z dna z maja br. przyjęło postać jedynie korekcyjnej trójki.  W średnim terminie (kilka tygodni) kurs dolara może spaść na tegoroczne dno i je na jakiś czas pogłębić. Jednak w dalszej perspektywie oczekuję na powrót powyżej 93.20. Będzie to sygnał zakończenia kilkunastomiesięcznej fali czwartej.

 

Wykres 1. Indeks dolara w długim terminie (świece tygodniowe)

 wyk-1

Może to nastąpić w tym roku. W 2017 roku możemy zobaczyć kolejną wielomiesięczną falę wzrostów. Co oczywiście będzie miało kapitalne znaczenie dla wszystkich par walutowych z dolarem jak i dla wielu towarów w tym dla złota. Widzieliśmy w ostatni wtorek silną reakcję na osłabienie dolara gdy złoto przebiło ważny opór w rejonie 1330 USD.

 

Złoto

 

Przejdźmy do długoterminowej sytuacji na wykresie cen złota. Spadki ze szczytu z 2011 roku trwały 4 lata i przyjęły układ 5-falowy, co źle wróży w długim terminie. Po długiej powiedzmy 2-3 letniej korekcie możliwy byłby jeszcze jeden kilkuletni ruch w dół...

 

PRZECZYTAJ CAŁOŚĆ: http://news.globtrex.com/analizy-specjalne/dlugoterminowa-prognoza-zlota-2/?utm_source=blog&utm_medium=wpis&utm_campaign=Analiza%20z%C5%82oto%208.09.2016

 

Sławomir Dębowski

Główny Analityk Globtrex.com NEWS

www.news.globtrex.com

 

Prezentowany komentarz został przygotowany w celach informacyjnych i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych.

Inwestorzy powinni mieć swoją własną ocenę co do właściwości i celowości inwestowania w którykolwiek z wymienianych instrumentów finansowych, opartą na analizie danego instrumentu, ryzyka z nim związanego, ich własnej strategii inwestycyjnej oraz przy uwzględnieniu ich sytuacji prawnej, podatkowej i finansowej.

© Okiem analityka technicznego
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci