Menu

Okiem analityka technicznego

Blog Sławomira Dębowskiego, głównego analityka serwisu informacyjnego News.globtrex.com

Wkrótce szczyty cen na rynku ropy

slawomir.debowski

ropaf1

W kilkumiesięcznej perspektywie oczekuję wzrostów. W połowie roku możliwe jest osiągnięcie szczytu. Target szacuję nawet na rejon 65-70 USD. To powinno zakończyć kilkunastomiesięczne odbicie z dna z 2016 roku na poziomie 26 USD. W dalszej wielomiesięcznej perspektywie oczekuję spadków. W 2018 roku możliwy jest powrót w okolice dna z 2016 roku.

Sytuacja w długim terminie

Z dna z 2016 roku na poziomie 26 USD doszło do silnego wzrostu do pułapu 51.60 USD. W ciągu kilku miesięcy kurs ropy wzrósł o blisko 100%. Nic dziwnego, że doszło potem do wielomiesięcznej korekty. W połowie listopada rozpoczęła się fala wzrostów, która doprowadziła do ustanowienia nowego szczytu na poziomie 54.48 USD. Z grudniowego szczytu rozpoczęła się kilkutygodniowa korekta. Ważne wsparcie znajduje się w rejonie 49.80 USD. Po jego obronie oczekuję na kolejną falę wzrostów, która może dotrzeć do silnej bariery w okolicy 58-62 USD. Po kolejnej kilkutygodniowej korekcie czeka nas jeszcze jedna fala wzrostów. Target można byłoby szacować na 65-70 USD. To może zakończyć kilkunastomiesięczne odbicie o strukturze A-B-C (wykres 1).

Wykres 1. Kontrakty CFD na ropę w długim terminie (świece tygodniowe)

 wyk1

W dalszej perspektywie oczekuję spadków. Silny długoterminowy sygnał sprzedaży pojawi się po przebiciu wsparcia w rejonie 49.80 USD. Może on oznaczać możliwość powrotu w okolice długoterminowego dołka w rejonie 26 USD. To może nastąpić w 2018 roku.

Średni termin

Przejdźmy do średniego terminu. Kluczowy jest układ spadków ze szczytu z czerwca 2016 roku do dna z listopada 2016 roku. Widoczna jest nieregularna korekta (a-b-c). Być może znacznie wyżej położony dołek fali (c) wynikał z oczekiwań inwestorów co do grudniowego szczytu państw OPEC na którym spodziewano się ograniczenia wydobycia ropy.

Z punktu widzenia teorii fal Elliotta ważne jest to, że z listopadowego dna do grudniowego szczytu pojawiła się 5-falowa struktura, która tworzy falę (1)...

 

PRZECZYTAJ CAŁOŚĆ: http://news.globtrex.com/analizy-specjalne/srednioterminowy-scenariusz-ropy/?utm_source=blog&utm_medium=wpis&utm_content=Analiza%20ropa%2024.01.2017

 

Sławomir Dębowski

Główny Analityk news.globtrex.com

Prezentowany komentarz został przygotowany w celach informacyjnych i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych.

Inwestorzy powinni mieć swoją własną ocenę co do właściwości i celowości inwestowania w którykolwiek z wymienianych instrumentów finansowych, opartą na analizie danego instrumentu, ryzyka z nim związanego, ich własnej strategii inwestycyjnej oraz przy uwzględnieniu ich sytuacji prawnej, podatkowej i finansowej.

 

© Okiem analityka technicznego
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci